Донорство кісткового мозку

ГО «Всеукраїнська асоціація дитячої імунології» спільно з БФ «Український реєстр донорів кісткового мозку» закликає поділитися ліками, які всередині нас – гемопоетичними стовбуровими клітинами / кістковим мозком.

Трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин / кісткового мозку (ТГСК) на сьогодні є окремою високотехнологічною галуззю охорони здоров'я. Це єдиний радикальний спосіб лікування більшості найважчих видів первинних імунодефіцитів (ПІД). Виживання після ТГСК складає до 95%. Згідно Національного закритого реєстру трансплантація показана близько 25% пацієнтам з ПІД (224 з 940 хворих). Проте лише 20% дітей були трансплантованими і вижили. Лише 4 дитини (3 із синдромом Віскотта-Олдріча та 1 – хронічною гранулематозною хворобою) були трансплантовані в Україні в НДСЛ «Охматдит», решта – закордоном. На сьогодні десятки пацієнтів з ПІД потребують ТГСК. Лише 16% сімей щастить, оскільки серед найближчих родичів хтось підходить у якості донора. На решту батьків чекають довгі місяці пошуку донора, грошей, клінік, спонсорів. Адже одна процедура ТКМ закордоном коштує від 100 до 250 000 євро, а шанс знайти сумісного донора у світовому реєстрі 70-80%.

За даними регістру Європейської Групи з трансплантації крові та кісткового мозку (ЕВМТ) щорічно у Європейських країнах виконується понад 15 000 аутологічних та біля 10 000 алогенних ТГСК, де функціонує в середньому 1 трансплантаційна одиниця (центр, відділення) на кожен 1 млн. населення. Ураховуючи це, Україна потребує 47 трансплантаційних одиниць, які мають виконувати до 1000 ТГСК на рік (600 аутологічних та 400 алогенних). На сьогодні в Україні функціонує лише 3 трансплантаційні центри, два з яких мають досвід виконання алогенної ТГСК. Таким чином більшість хворих, що потребують ТГСК не отримують її в Україні та змушені звертатись за медичною допомогою до закордонних клінік. Розвиток ТГСК гальмується через відсутність всеукраїнського реєстру донорів стовбурових гемопоетичних клітин.

Про схвалення концепції Державної програми "Трансплантація стовбурових гемопоетичних клітин на період до 2019 року".

Щоб втілити в життя українську мрію про ТКМ 10 місяців тому було створено БФ «Український реєстр донорів кісткового мозку». Досягнення:

    • протиповано 410 донорів в high resolution (12 показників)
    • ще близько 100 людей готові до типування
    • 1300 тест-наборів розіслано
    • визнання світовим реєстром WMDA

Долучитись до грандіозного проекту може кожен, хто молодий (18-45 років) та здоровий. Тож усіх запрошуємо наслідувати приклад сотень лікарів, що вже сказали донорству кісткового мозку ТАК: